Cesta dechu
Cesta vědomého dechu
Funkční dýchání
Breathwork
Pravidelné dýchání vede ke zlepšení fyzických funkcí pohybového aparátu, k lepší funkčnosti dýchacího, trávicího, vylučovacího, endokrinního systému, sexuálních funkcí, k snížení zánětlivosti těla, pomáhá s lepší termoregulací hlavně koncových části. Může nám hodně nápomoci s dýchacími obtížemi jako jsou alergie, astmata, záněty a jiné dýchací potíže. Napomáhá ženám s některými problémy menstruačního cyklu (nepravidelnost, bolestivost).
Dech je to nejpřirozenější, co máme, co můžeme dennodenně vědomě praktikovat a hlavě k tomu nepotřebujeme nic dalšího.
Cesta dechu je transformační i v tom, že se stane zároveň spirituální, když si uvědomíme její podstatu………………“dech je život“.
Dýcháme kruhově tj. nádech a výdech následuje po sobě bez dechové pauzy. Nádech je aktivní, hluboký brániční, určuje dechovou vlnu, výdech pasivní. Celý čas se dýchá otevřenou pusou. V některých konkrétních případech, kdy potřebujeme dýchat míň intenzivně lze dýchat jenom nosem. Intezita dechu tj. počet nadechnutí bývá vyšší než normálně. Důraz je ovšem kladen na hloubku dechu ne na četnost, abychom předešli hyperventilaci. Délka dýchání je různá, obvykle se dýchá 30-60min.
Kouzlo Breathworku lze poznat i jenom za jedno jediné setkání, ale abychom poznali benefit této dechové techniky je vhodné ji praktikovat 1x týdně, nebo v nějakých pravidelných časových cyklech (ne více než 2krát týdně).
Během dýchání dochází k různým fyzickým projevům: sucho v puse, které časem samo odezní; střídání horkosti/chladu; brnění v rukou, nohou, v celém těle; někdy se končetiny dostávají až do křeče, která s dalším prodýcháním odezní.
Technika Breathwork je často spojována s vedenou meditací. Právě tímto způsobem vedený Breathwork vede k nejhlubším prožitkům sebe sama. Ve stavu rozšířeného vědomí, komunikuje naše nevědomí s vědomou složkou sebe a my můžeme zažívat stavy obrovské bezpodmínečné lásky, vděky, přijetí, radosti, smutku………porozumění podstaty našeho bytí, TADY a TEĎ.
Během samotného dýchání často dochází k uvolnění sebekontroly a dlouho zadržovaných emocí pláč, smích, hněv, frustrace, porůzné napětí a neklid. Někdy se spojíme s nějakým starým zasunutým traumatickým prožitkem, porodním traumatem nebo i prožitky mimo tento čas a prostor.
Z hlediska biochemie těla dochází ke změnám ve složení krve, a skrze zpětnovazebnou regulaci k aktivaci hypothalamu, jakožto části mozku, která sbírá informace z celého těla a zároveň tvoří a řídí skrze nejrůznější neurotransmitery žlázy s vnitřní sekrecí.
Breathwork je vhodný pro ženy, muže. S mladistvými a dětmi se Breathwork terapie neprovádí. V určitých rizikových skupinách a při určitých rizikových diagnózach jenom ve stabilizovaném stavu, a je vhodné každý případ zvážit osobně. V takových případech se dýchá jemně nosem. Více info v sekci kontraindikace.
Breathwork terapie probíhají individuálně i skupinově, osobně s Breathwork facilitátorem nebo online přes Zoom.
Na začátku sezení jsou účastníci seznámeni s technikou dechu, jejími benefity a kontraindikacemi, průběhem sezení a procesem integrace na konci. Celkový čas samotné dechové terapie je cca 2hod, v případě nějakých dalších aktivit samozřejmě víc.
Breathwork, to je intenzivní práce na sobě.
Po Breatwork se můžete cítit plní energie, elánu, radostní, šťastní, ale i rozmrzelí, smutní, vzteklí, cokoliv…….energie se rozproudila. Proces pokračuje další hodiny, někdy i dny.
Dovolte si své emoce prožít a bez hodnocení je jenom pozorovat.
V průběhu nadcházejících dní, se často dějí zvláštní synchronicity, přichází sny, nápady, uvědomění. Dopřejte si čas na integraci.
Bezprostředně po Breathwork meditaci podpořte své tělo, některou uzemňovací metodou: lehké jídlo, kousek čokolády, dostatek vody, procházka, sprcha, kvalitní spánek.
Doporučuji neužívat alkohol a dopřát si v tento den, večer mediální půst od rušivých a negativních zpráv. Integrace proběhne o to hlouběji.
Breathwork je bezpečná terapeutická metoda, ale protože se jedná o metodu aktivační, jak bylo zmíněno a popsáno výše, je nutné zohlednit některé stavy nebo diagnózy. Vždy je důležité spojit se s facilitátorem dopředu a prokonzultovat zdravotní komplikaci. V případě stabilizovaného stavu je možné se Breathwork meditací zúčastnit s tím, že se zvolí jemnější technika dechu, individuální přístup apod.
Hlavními kontraindikacemi jsou: těhotenství (první a poslední trimestr), nedávny chirurgický zákrok, nebo vážnější zranění, užívání léků na ředění krve, kardiovaskulární onemocnění, aneurysmy, nedávny infarkt mozku nebo srdce, nekompenzovaný vysoký krevní tlak, diabetes, závažné oční diagnózy, neléčená štítná žláza, osteoporóza, neléčené astma, epilepsie, neléčená rakovina, autoimunitní nemoci. Dále sem patří hluboké endogénní deprese, psychiatrické stavy, schizofrénie, bipolární porucha, posttraumatická porucha, a taky nutné zvážit v případě užívání léčiv měnících chemii mozku (antidepresiva). Breathwork terapie se neprovádí v případě užití alkoholu a jiných omamných nebo návykových látek.
Breathwork terapie nenahrazuje lékařskou péči.
Fukční dýchání
Jako praktik Čínské medicíny se ve své praxi nejvíce věnuji využití funkčního dýchání, nebo různých dechových technik pro své klienty. Je to i proto, že mě navštěvují lidé s různými potížemi dýchacího, trávícího, pohybového systému, únavou, s psychickými potížemi a dalšími jinými obtížemi. Dechové instrukce jsou přesně to s čím můžou lidé pracovat doma sami na sobě a pomoci si ke zlepšení zdraví.
Správné dýchání a využití dechových praktik je taky součástí mých zažitých denních rituálů a pomáhá mi zvládat stres, posilovat imunitu a udržovat si kondici při sportu v aerobní zóně.
Dech je náš život a je jen na nás, jak kvalitně si ho dovolíme prožít.
V průběhu tisíciletí se nám natolik změnila fyziognomie tváře, životní prostředí a životní styl, že se naše dýchání stalo ohromně pracné, a dokonce až škodlivé. Můžou za to různé špatné dechové návyky, sedavý způsob života, nezdravá strava a samozřejmě všude přítomný stres.
Když se potom rozhodneme trochu sportovat, tak se nám stává, že se při sportu dusíme. Problém, se kterým se potýkáme nejenom při sportu je nadměrné chronické dýchání, tj. dýchání 2-3x více než ve skutečnosti potřebujeme.
Časté symptomy jsou: dýchání ústy během denních aktivit, ucpaný nos, zúžení dýchacích cest, únava, závratě, chrápaní, vzdychání.
I přestože je dýchání naše nejinstinktivnější činnost, dýcháme špatně. Chronicky nadměrné dýchaní vede často ke ztrátě zdraví, špatné kondici, sníženému výkonu, úzkostem, astmatu, nespavosti, srdečným problémům, obezitě, civilizačním nemocem.
Množství kyslíku, které potřebují naše svaly, orgány a tkáně nezávisí zcela na množství kyslíku v naší krvi. V naprosté většině případů jsou naše červené krvinky nasycené kyslíkem od 95 % do 99 %, což je více než dost i pro nejnáročnější tréning. To, co ve skutečnosti určuje kolik kyslíku naše tělo využije a nakolik okysličí tkáně, je oxid uhličitý. Oxid uhličitý je plyn, který je produkt okysličování, a tedy je jeho hladina v krvi proměnná, a zároveň je to důležitá signální molekula. Pokud dýcháme správně máme dostatečné množství oxidu uhličitého a náš dech je tichý, kontrolovaný a rytmický. Když dýcháme mnoho, náš dech je těžký, intenzivní, nepravidelný. Vydechujeme příliš mnoho oxidu uhličitého, což vede k tomu, že naše tělo lapá po dechu.
Proces, jak dochází k uvolňování kyslíku v krvi, je popsán Bohrovým efektem. Hemoglobin uvolňuje kyslík pouze v přítomnosti oxidu uhličitého. Pokud nadměrně dýcháme dochází k hypokapnii, menší schopnosti uvolnit kyslík do tkání. Při intenzivním vydechování tj. přílišné uvolnění množství CO2 z krvi, se zvyšuje pH a hemoglobin nemůže uvolnit kyslík do tkání a orgánů. Při nižším pH, tj. za dostatečné metabolické aktivity a přítomnosti oxidu uhličitého v krvi, je pH krvi nižší a dochází k lehkému uvolňování kyslíku z hemoglobinu.
V praxi to znamená, že při přílišném dýchání, nemůže dojít k efektivnímu okysličení tkání a zlepšení aerobní aktivity. Naopak, když budeme dodržovat správnou úroveň nádechů a výdechů, zvýšíme kapacitu cvičení.
Na regulaci dýchání má vliv hloubka dýchání, tj. objem a intenzita nádechů. Jsou to veličiny navzájem provázané. Tato regulace je sledována z centra nervové soustavy v prodloužené míše, kde se nacházejí chemoreceptory sledující koncentraci oxidu uhličitého a kyslíku v krvi a pH krve. Když koncentrace oxidu uhličitého stoupne nad určité množství, receptory se zapnou a aktivují dýchání, aby se zbavili CO2. Primární stimul k dýchání je tedy oxid uhličitý.
Při klidovém dýchání za jeden nádech přijmeme/vydechneme 0,5 litrů což je cca 5-6 litrů/1min. Počet dechů je 10-12. Pomalejší, ale hlubší dýchání může zabezpečit stejný přísun vzduchu do plic. Test, kterým se dá měřit vlastní relativní dechový objem za pomoci zádrže dechu, je BOLT – body oxygen level test – test úrovně tělesného kyslíku.
Mnoho lidí má velký problém s neustále ucpaným nosem. Trpí chronickou rýmou, záněty nosních dutin, nočním chrápáním a v nějaké míře apnoe. Kromě akupunktury, posilování plicní a ledvinové Čchi je vhodné zařadit cvičení na uvolnění nosu.
Nosy jsou k dýchání a ústa k jezení. Dýchání nosem je klíč, jak zlepšit svou kvalitu života, a trénovanost v jakékoliv oblasti.
Z hlediska fyziologie dýchání ústy využívá k dechu hrudník, kdežto dýchání nosem břicho. Hrudní dýchání je spojeno se stresovou reakci, snižuje přísun kyslíku do tepen, zatímco dýchaní nosem pomáhá zajistit pravidelný, klidný, stabilní dech. Dýchání ústy vede k nedostatku koncentrace, únavě a náladovosti.
Dýchání nosem vytváří u běžného člověka cca o 50% větší odpor proudění vzduchu než při dýchání ústy, což vede k 10-20% vyššímu přenosu kyslíku.
- Zahřívá a zvlhčuje vzduch (od okamžiku nádechu při venkovní teplotě 6C bude zahřát při dotyku zadní části nosohltanu už na teplotu 30C a než dojde do plic na 37C)
- Odstraňuje ze vzduchu zárodky baktérií, viry, alergeny
- Během fyzické zátěže dovoluje dostatečnou tréninkovou intenzitu podle tepové frekvence a VO2 max, aby došlo k vzniku aerobního tréningu
- Je rezervoár pro NO – oxid dusnatý
- Snižuje stres
- Vzniká riziko předsunutého držení hlavy, omezené činnosti pomocných dýchacích svalů a celkové snížené dechové kapacitě
- Přispívá k vyšší dehydratací
- Je branou k průniku škodlivin, patogenů a alergenů
- Zvyšuje zakyselení úst a vzniku zubních kazů a zánětu zubů
- Páchnoucí dech
- Zvyšuje četnost chrápání a riziko Apnoe
- Zvyšuje nástup alergií, rýmy, a jiných dechových obtíží
- Zvyšuje stres a únavu, úzkosti
- Zvyšuje riziko vzniku civilních nemocí
- Špatné spaní
Nos je rezervoár oxidu dusnatého, důležité signální molekuly pro kardiovaskulární systém (v r. 1992 byl prohlášen za molekulu roku, a v r. 1998 byla udělena Nobelova cena za poznání, jak moc je důležitý v řízení kardiovaskulární soustavě). NO se tvoří v různých částech těla, ale nejvíc je produkován ve vedlejších nosních dutinách. Během nádechu je dále veden spolu se vzduchem do spodních dýchacích cest. Moderní věda potvrdila spojitost mezi nízkou hladinou NO a civilizačními chorobami jako vysoký krevní tlak, srdečné nemoci, erektilní dysfunkce, trávící problémy.
- Vazoregulaci, a srdeční funkci
- Homeostáze
- Nervových přenosech
- Imunitních reakcích
- Pomáhá předcházet vysokému krevnímu tlaku
- Snižuje cholesterol, udržuje tepny pružné a je prevencí před ucpání plakem
- Zlepšuje erektilní funkce
- Má antivirový, antibakteriální, protiplísňový účinek
- Má protizánětlivý účinek
- Reguluje činnost močového měchýře
- Reguluje činnost trávicího traktu
- Proveďte malý nádech a výdech nosem
- Ucpěte si nos prsty a zadržte dech
- Ujděte tolik kroků kolik dokážete při zádrži až do nepříjemného pnutí
- Když se vrátíte opět k dýchání, zklidnite dech a snažte se co nejvíc dýchat nosem (měli by jste být schopni se vrátit k normálnímu dýchání během 2 -3 dechů)
- Počkejte 1 -2 minuty a znovu zopakujte zadržení dechu
- Pokračujte v dýchání a zlehka navyšujte zádrž
Cvičení se opakuje se 6ti zadržení dechu. Tento cvik pomůže obecně uvolnit nos. Jakmile efekt zadržení dechu odezní pravděpodobně se nos ucpe znovu. Postupným navyšováním počtů kroků se zádrží až na 80, dovolí vašemu nosu zůstat volným.
Další typ jak si zabezpečit dýchání nosem i v noci je přelepování pusy páskou. Na noc se přelepí zlehka 3M micropore páskou buďto přímo horizontálně přes pusu, nebo i vertikálně uprostřed než jsi navykneme na lepení. Páska se používá do doby než se nepodaří přejít během spánku na dýchání nosem a alespoň po dobu 3 měsíců. Použít pásku můžeme i doma během dne, pokud nemáme návyk dýchat nosem.